top of page

מקור המלאכה היא סדנה בה מלאכות עתיקות פוגשות ״מיחדוש״ חקלאי, קיימות ואומנות

הרצון לחיות באיזון עם הסביבה

כשחזרנו למשק המשפחתי אחרי עשור במטרופול, הבטנו על הסביבה שלנו בעיניים בוגרות יותר ובהסתכלות עמוקה יותר. זו הייתה העת ליישם את הנסיון שצברנו כידע תיאורתי לצד חיי הצרכנות המודרנים. במעבר בחזרה לכפר, לטבע, למקורות,  הגענו עם ארגז כלים שאנחנו ממשיכים לשבח. שילוב של תורת הפרמקלצ׳ר עם התפיסה של ניהול מוצר בסביבת היי-טק הביאו אותנו לתובנה שאנחנו חייבים להתחיל ״למחדש״ את מה שאפשר, להגדיל את מחזור החיים של התוצרת ולהשאיר את האנרגיה שנכנסת למשק ולתת לה שימוש נוסף, מאשר לתת לה לצאת כמו שנכנסה ולהזרק בחזרה בשדות.

המשק ממשיך מזה עשורים רבים לגדל אפרסקים, נקטרינות, ענבי יין וזיתים על גבי עשרות דונמים בסביבת המושב ועם זה החלטנו להתחיל לעבוד. מדי עונה, עשרות טונות של פרי נזרקות בכל יום של קטיף. החקלאים קוראים לזה ״רקב״ כי עד שהפרי מגיע לצרכן הוא כבר יהיה רקוב, אנחנו מעדיפים לקרוא להם ״עודפים״ ובמקום לייצר פסולת, להפוך אותה לחומר גלם. רוב רובם של האפרסקים שנזרקים טובים לאכילה, לזיקוק שיכרים ולהפקת שמן מהגלעינים.

ידועים בעולם מימי קדם כחומר כמרפאי מחלות, מטפחי עור ומנצחי יופי, גלעיני האפרסק מורכבים בעיקר משמן בעל סגולות מרפא רבות ואותו החלטנו להפיק לצד גרגרי פילינג מהקליפות המרוסקות. אנחנו מתמקדים בשיטות עתיקות שלא משלבות חומרים רעילים או יצירת פסולת, שיטות שמתחשבות בסביבה, בכמויות קטנות, עבודת יד והקפדה רבה.

עם הרבה כבוד והערכה לדור הישן של החקלאים שעד היום מחזיקים את הענף, ובשיתוף פעולה שנולד מתוך הכרח להתחדש, אנחנו מנסים לשזור את הישן עם החדש. ללמוד מהנסיון הרב של החקלאים ולשלב עקרונות של פרמ׳לצ׳ר, חקלאות יערנית, יערנות מאכל ובכלל, חקלאות שמיטיבה ומשבחת את סביבתה במקום לכלות את משאביה ולעייף אותה במשך מספר עשורים עד לנטישתה.

הצעד הראשון עם הגעתנו בחזרה לשטח היה לנטוע עשרות עצי פרי וצמחי חלוץ להחייאת הקרקע, לגדל גינת מאביקים ולהקים חוות חופש לדבורים, בה  הנחילים המקומיים יכולים להשלים את מחזור חיהם ללא הפרעות ולעזור לרפא את הקרקע, את הסביבה ואת עצמנו.

מתוך חיבור נוסטלגי עמוק לשורשים, למלאכות הקדומות ולעולם הישן, ״מקור המלאכה״ הוקמה במטרה להפגיש בין חקלאות ישנה, מודרנית, מתחדשת ועתיקה, ביחד עם האומנות והאמנות של העולם הישן בנסיון לשמר מן הקסם של החיים הפשוטים ומסורת עתיקת יומין של מלאכה.

בסטודיו אנחנו מייצרים בכמויות קטנות ובשיטות מסורתיות, מגוון של מוצרים שמתחברים לעולמות שלנו ובראשותם - נרות דונג טהור. שעוות דבורים שאותה אנחנו מצילים מהתעשייה ומעניקים חיים חדשים לחומר הגלם במטרה להעלות את המודעות לחשיבות שבטיפוח וגידול דבורים בבית. בין אם בגינה, על המרפסת או על הגג. החנות של מקור המלאכה מציגה גם מוצרים פרי שיתופי פעולה עם יוצרים, אמנים וספקים מתחומים שמשיקים לעולמות החיים הפשוטים של פעם. 

"חקלאות צריכה לעבור מפעולות מכאניות גדולות למשקים קטנים שמחוברים רק לחיים עצמם. הקיום הגשמי ותפריט המזון צריכים לקבל מקום פשוט. אם זה נעשה, העבודה הופכת לנעימה ומתקבל שפע של מרחב לנשימה רוחנית."

מסנובו פוקואוקה

מהפכת קנה הקש מבוא לחקלאות טבעית

גינה ובוסתן פרמקלצ׳ר

שטח ניסיוני של דונם ועליו  מגוון רחב מאוד של מינים אכילים ושימושיים מסודרים לפי שכבות

לקריאה נוספת

חוות חופש לדבורים

כשמנסים להציל את הדבורים, מנסים להציל את האנושות ואת כדור הארץ כפי שאנחנו מכירים אותו 

לקריאה נוספת
Chicken Farm
Apple Orchard
bottom of page